Aktualności

08 marca

Zawody i medale ku pamięci wybitnej postaci

„Następcy Heleny Marusarzówny” to zawody, jakie na 11 marca 2020 roku zaplanowane zostały w Szczyrku na stoku Skrzycznego. Jedno z głównych założeń przedsięwzięcia wiąże się z przypomnieniem, a jednocześnie uhonorowaniem postaci wybitnej w okresie międzywojennym zawodniczki.

Helena Marusarzówna urodziła się w Zakopanem w szczególnym roku 1918, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do sportu. Podziwiając wyczyny zawodników zakopiańskiego Sokoła marzyła o tym, by zostać gimnastyczką. Równolegle rozpoczęła przygodę z nartami, szybko odnosząc spektakularne sukcesy. W 1935 r. podczas krajowego czempionatu pod Tatrami zdobyła wicemistrzostwo w kombinacji alpejskiej, a w slalomie i biegu zjazdowym znalazła się na najniższym stopniu podium. W następnym roku była już mistrzynią, a z obranej konsekwentnie medalowej drogi nie zeszła również w kolejnych mistrzostwach. Ostatni triumf fetowała w 1939 r., wtedy także zademonstrowała swój talent poza granicami Polski.

Określano ją jako „zawodniczkę z klasą, wzbudzającą uznanie konkurentek, fachowców i dziennikarzy. Zwracała uwagę jako przedstawicielka płci pięknej, będąc urodziwą, wysoką i zgrabną blondynką. Ujmowała ciepłym spojrzeniem, a jej dziewczęcość podkreślały długie do kolan warkocze upinane w kok”. Z tego względu nie dziwi fakt, iż w 1937 r. wystąpiła jako dublerka głównej bohaterki w filmie „Halka”, zaś rok później była jedną z modelek prezentujących stroje narciarskie przygotowane na międzynarodowe zawody.

Tragiczne okazały się losy Heleny Marusarzówny w trakcie II wojny światowej. Bez wahania zaangażowała się w ruch oporu, pełniąc rolę kuriera, do czego prócz odwagi niezbędna była dobra kondycja i determinacja, a więc cechy jej nieobce. W marcu 1940 r. została aresztowana przez gestapo na granicy czesko-węgierskiej. Trafiła m.in. do Preszowa, gdzie wcześniej zatrzymano jej brata Stanisława Marusarza. Następnie przebywała w Muszynie, Nowym Sączu, Tarnowie. Poddawano ją torturom, ale w swojej postawie pozostała nieugięta. Helena Marusarzówna skazana została na śmierć i 12 września 1941 r. rozstrzelana w Pogórskiej Woli.

Helena Marusarzówna odznaczona została pośmiertnie Orderem Virtuti Militari. Z kolei 21 września 2019 r., podczas gali z okazji 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz znamienite dokonania sportowe, przyznano jej Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Wybitna postać wielokrotnej mistrzyni Polski w narciarstwie została przywołana w specjalnym dokumencie filmowym, wyprodukowanym na okoliczność wspomnianego okazałego jubileuszu PZN. Materiał można obejrzeć pod linkiem:
https://sport.tvp.pl/44518977/wiek-polskiego-narciarstwa-dokument-z-okazji-stulecia-polskiego-zwiazku-narciarskiego?fbclid=IwAR0m5f5wDcuJX4Pw1Mx92hr2GiPiqcE6KvUgR2kBym8K4LNnmf8PaJfGQmk

Z myślą o przywołaniu Heleny Marusarzówny organizacji nietypowych zawodów narciarskich podjęli się wspólnie Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczyrku, której patronuje właśnie utytułowana narciarka. Prócz uczniów wspomnianej placówki do rywalizacji w rocznikach 2005-2012 przystąpią także inne szkoły związane z postacią wybitnej przed laty narciarki. To „podstawówki” w Zębie oraz nr 1 w Zakopanem. Do udziału zaproszone zostały ponadto: SP nr 2 ze Szczyrku i SP w Pogórskiej Woli.

– Odznaczając się niespotykanym sportowym zacięciem Helena Marusarzówna stanowić może dziś wzór godny do naśladowania dla młodych osób – wyjaśniają pomysłodawcy wydarzenia, którzy na okoliczność zawodów przygotowali specjalne logo z wizerunkiem Heleny Marusarzówny, a także dedykowany medal. Ten po zakończeniu swojego startu otrzymają wszyscy uczestnicy zmagań na Skrzycznem.

Co istotne w kontekście zbliżających się zawodów to objęcie nad nimi Patronatu Honorowego przez Ministerstwo Sportu.

- - - - -

Wydarzenie:  Zawody „Następcy Heleny Marusarzówny” w narciarstwie alpejskim
Termin:  11.03.2020 roku (środa)
Miejsce:  Trasy narciarskie COS-OPO w Szczyrku na Skrzycznem


Organizatorzy:  Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczyrku

Patronat Honorowy:  Ministerstwo Sportu

Sponsorzy/Partnerzy:  Miasto Szczyrk, Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie Promocji Sportu, Rekreacji i Aktywności Fizycznej „Flow”, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Patronat Medialny:  TVP Info, Skionline.pl, Gazeta Beskidzka, Sportowebeskidy.pl